Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”



Runda de consultări desfășurată vineri, la Palatul Cotroceni, între președintele Nicușor Dan și reprezentanții partidelor parlamentare s-a încheiat fără identificarea unei formule de guvernare care să beneficieze de sprijinul unei majorități.

La finalul întâlnirii, șeful statului a afirmat că situația politică a revenit într-un impas, deși, în urma consultărilor de marți, considera că există premise pentru deblocarea negocierilor.

„Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD”, a declarat președintele.

Acesta a susținut că, în cadrul discuțiilor de marți, PNL și-a exprimat disponibilitatea de a susține un guvern minoritar al PSD, cu anumite condiții privind programul de guvernare.

„Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”, a afirmat Nicușor Dan.

Președintele a subliniat că responsabilitatea formării unei majorități parlamentare aparține partidelor politice și a făcut un nou apel la reluarea negocierilor.

„Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită. Le cer în continuare să revină la dialog. România are nevoie de un guvern cu puteri depline”, a transmis șeful statului.

Consultările au început la ora 18:00 și au durat aproximativ o oră. În cadrul discuțiilor, PSD și-a reafirmat susținerea pentru liderul formațiunii, Sorin Grindeanu, în funcția de prim-ministru, în timp ce PNL, USR și UDMR au anunțat că îl propun pe eurodeputatul Siegfried Mureșan pentru șefia Guvernului.

Potrivit informațiilor apărute în urma consultărilor, una dintre variantele analizate pentru depășirea blocajului politic ar fi instituirea unei formule de rotație la conducerea Guvernului între cele două tabere.

Actualul impas survine după două încercări eșuate de formare a Executivului. Inițial, Nicușor Dan l-a desemnat pe europarlamentarul Eugen Tomac pentru formarea Guvernului, însă acesta și-a depus mandatul în lipsa unei majorități parlamentare.

Ulterior, șeful statului l-a desemnat pe liberalul Adrian Veștea, însă Cabinetul propus, deși susținut de PSD, nu a obținut votul de învestitură în Parlament. La vot, parlamentarii AUR au părăsit sala.



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *